Staféta interjúsorozatunkat "kis szünet" után szeretnénk újraindítani. Első riportunkat Virth Péterrel készítettük. Iskolánk rendszergazdája igazi hős a háttérben, akit érdemes megismerni!
1. Mit csinál egy rendszergazda?A feladatok igen széleskörűek: a hétköznapokhoz tartozik a rendszer folyamatos működésének biztosítása, hibák javítása, szerelés, az eszközök, erőforrások beszerzése, beállítása és karbantartása, mentések kezelése, kommunikáció kollégákkal, tanulókkal, hivatalokkal, és még sok egyéb.
Nem mindennapos, de legalább ennyire fontos feladat az informatikai rendszer hosszútávú fejlesztése. A tavalyi digitális munkarend lehetőséget adott arra, hogy ez idő alatt modernizáljuk a hálózatot: a fali kábelek cseréjétől, bővítésétől kezdve a szerverek telepítésen át, új access pointok kiépítéséig, sikerült olyan gigabites hálózatot kiépíteni, ahol mindenki számára biztosított a stabil internetelérés. Ezúton is szeretném kérni, hogy ha valaki problémát tapasztal ez ügyben, jelezze felém nyugodtan.
Természetesen mindig van hova fejlődni: amennyiben a költségvetés engedi, a következő lépés a kliens gépek fejlesztése, ill. a kivetítő eszközök modernizálása lehet.
2. Miért ezt szakmát választotta?
A 90-es években még közel sem volt ennyire elterjedt a “számítógépezés”, mint ma. 1992-ben, 9 éves koromban kaptam egy XT számítógépet müncheni nagybácsimtól, utólag belegondolva, ennek nagy szerepe volt az életem alakulásában. Először természetesen inkább játékra használtam a gépet, ill. az ahhoz szükséges problémákat oldottam meg. Akkor nem volt otthoni internet, így az információ, és a szoftverek beszerzése is jóval nehézkesebb volt, többet kellett kísérletezni, de nagyon megszerettem ezt a világot. Ezek miatt a középiskola után egyenes út vezetett a PTE Műszaki és Informatikai Karára, ahol mérnök informatikusként szereztem oklevelet.
3. Mennyi ideje dolgozik az iskola falai között?
A főiskola után grafikusként dolgoztam egy játékfejlesztő cégnél, majd 2013-ban kerültem a Széchenyibe. Sok kedves emlék köt már ide, és bízom benne, hogy mindez még hosszú évekig folytatódik, mert szeretek itt dolgozni.
4. Otthon mennyit kell foglalkozni a munkájával?
Ennek gyakorisága változó: a szerveren sok fájl szerkesztési dátumán olyan időpontokat is találni, mint pl. a téli szünet alatti időszak, vagy szilveszter hajnali három óra. Ugyanakkor a előző tanévi fejlesztések óta kevesebb a probléma, és könnyebben kezelhető a rendszer.
Számomra az a fontos, hogy - amennyire tőlem lehetséges, - minden jól működjön. Ha egy probléma felmerül, akkor nem foglalkozom a munkaidővel, hanem elvégzem a szükséges teendőket.
5. Mivel tölti a szabadidejét?
Van két 8 éves fiam és egy 12 éves lányom, a család és az otthoni teendők mellett ritkán jut időm egyebekre, de ha mégis, akkor szeretek kirándulni, barátokkal lenni, megnézni egy filmet, néha játszok gépen a fiúkkal, esetleg főzök valamit.
6. Sportol valamit?
Korábban fociztam, mostanság inkább a ház körüli munkák biztosítják a fizikai erőnlétem szinten tartását.
7. Kedvenc sorozat, könyv, film?
Nagy kedvencem a Trónok harca a sorozatok közül. A Gyűrűk Ura trilógiát nagyon szerettem olvasni. A Mel Gibson rendezésében megjelent filmek közül egyik nagy kedvencem az Apocalypto.
8. Jellemezze egy szóval a munkáját!
Újraindítás :)
9. Kedveli a diákokat az iskolában?
Nagyon! Aki érdeklődik a szakma iránt, vagy bármilyen más ügyben, igyekszem segítségére lenni. Ugyanakkor az is előfordul, hogy néha én tanulok a diákoktól, akik így segítenek naprakésznek lenni az újdonságokkal kapcsolatban. Úgy érzem, jó hatással van rám az iskolai közösség, remélem, hogy ez visszafelé is igaz.
10. Milyen nyelveken beszél?
Középszintű nyelvvizsgám van németből és angolból, utóbbit gyakrabban használom.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése