Valentin-nap
Története:
Az angolszász országokban Valentine (Bálint) napján (február 14-én) tartott Valentine's Day (magyarul: Bálint-nap) ünnepe a 20. század végétől világszerte elterjedt világi „szerelmes-ünnepként”. Szent Bálint a szerelmesek védőszentje. Magyarországon e szentnek csak szórványosan alakult ki kultusza. Magyarországon az angol elnevezés magyarosított formájú átvételével, mint Valentin-nap vált ismertté és népszerűvé az 1990-es évektől kezdődően. Ezen az ünnepen a szerelmesek megajándékozzák párjukat, vagy szerelmes üzenettel kedveskednek neki. A Valentin-nap vallási eredete világszerte, így Magyarországon is elhomályosult.
A 15. század vége óta vannak Valentin-párok, akik egymásnak kisebb ajándékokat vagy költeményeket küldenek. A virágok ajándékozásával való kapcsolat visszavezethető Samuel Pepsy költő feleségére, Elizabeth Pepsyre, aki 1667-ben férje szerelmes levelére egy virágcsokorral válaszolt. Időközben megjelentek az édességcsomagok, kártyák és parfümök is, de a legfontosabb ajándék továbbra is a virág. Míg év közben főként a nők azok, akik a virágokat vásárolják, addig Valentin napján a férfiak vannak többségben.
Az angol kivándorlók magukkal vitték a Valentin-napi szokásokat az Amerikai Egyesült Államokba. A második világháború alatt pedig az amerikai katonák terjesztették el ezt a szokást Európában.
Valentin-napi film ajánló:
© Csókfülke 1-3
© 500 nap nyár
© Szerelmes levél
© Szerelemre hangolva
© Jövőre ilyenkor
Ajándék ötletek:
© Kézzel készített szerelmeslevél©
Romantikus vacsora otthon
© Személyre szabott fotókönyv
© Ékszer vagy parfüm
© Virág
írta: Jauck Vanda
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése