2021. november 18-án iskolánkban vers- és prózamondó versenyt tartottak a kilencedikes diákok részére. Sok lelkes és bátor diáktárs jelent meg az eseményen, köztük én is. A társakat nagyon erősnek véltem, és sokan megmutatták a színpadi-előadói képességüket. Viszonylag eléggé nehéz és komoly verseket választottak a fiatalok, de korukhoz képest nagyon szépen adták őket elő. Volt, aki anyukája versével érkezett, volt, aki általános iskolában tanult költeménnyel. Hallhattunk Arany János, Ady Endre, Karinthy Frigyes, Radnóti Miklós verseket, és még sorolhatnám, korunk legnagyobb költőit.
Az egyik versenyző, Heller Léna 9. B osztályos tanulónk, így nyilatkozott az eseményről:
Milyen verset adtál elő a versenyen?
- Ady Endrétől választottam a Lédával a bálban című művet.
Miért választottad ezt a verset?
- Az egyik kedvenc versem, és ez fogott meg a legjobban.
Szerinted mit foglal össze a kiválasztott költeményed?
- Ady és Léda (Diósy Ödönné Brüll Adél) kapcsolatát mutatja be.
Mennyi időt szántatok rá a felkészítő tanároddal?
- 2 hetet készültünk erre a kis csekély versre, de nagyon támogató és segítőkész tanárom volt a munkában.
Mit vártál a versenytől, és mennyire izgultál versmondás közben?
- Szerettem volna megmutatni tehetségemet, és ez szerintem sikerült is. Kicsit izgultam, de nem túlzottan.
Az egyik versenyző így vélekedett a versenyről: "Bevallom, én is izgultam, de megpróbáltam a legjobb tudásommal elmondani a verset, ahogy szerintem mindenki."
Büszkék lehetnek ránk a magyar szakos tanáraink, és az egyik felkészítő tanárt is sikerült meginterjúvolnom Németh Eszter tanárnő személyében:
Melyik a tanárnő kedvenc verse, és miért?
- Vörösmarty Mihály: A vén cigány című verse a kedvencem. Mély érzések, közösségi szerep fogalmazódik meg benne, klasszikusan szép refrén ismétlődik a versszakok végén, ami a keserédes érzelmeket szabadítja fel.
Ön is indulna ilyen jellegű versenyen?
- Nem indulnék szívesen versmondó versenyen, mert a versek megtanulása és a memorizálása számomra nagyon kötött. A versek felolvasása hozzám közelebb áll, úgy gondolom, hogy a versek olvasása, felolvasása közben is át tudok adni érzelmeket, gondolatokat, tartalmakat, üzeneteket.
Ha Ön költő lenne, akkor mit üzenne a célközönségnek?
- A költő szerepe minden korszakban más és más. Ha költőként verseket írnék, megfogalmaznám a saját érzelmeimet, hiszen ez egy önkifejezési forma is. Emellett olyan ars poeticát fogalmaznék meg, amely során értékeket, normákat fűznék versbe, amellyel az olvasóközönség lelki világát, érzelmi biztonságát erősíteném. Célom az lenne, hogy vigaszt és örömet is merítsenek verseimből.
Ön szerint a mai világban fontos a verstanulás?
- A versek tanulása, olvasása ma is fontos szerepet tölthet be az emberek életében. Szerintem ezért is lényeges, hogy több kiváló költőnk írásával megismerkednek a diákok az iskolai évek alatt. Talán így elültetünk egy magot, amely a felnőtt életben virágot hajthat, és ha nem is lesz a mindennapi életünk része a versolvasás, de alkalmanként, akár karácsonykor, akár egy esküvőn színesíthetjük az ünnepet a versek felolvasásával, előadásával is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése